Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Hiiligrilli on ravintola Kutaisin keittiön sydän – ”Me haluamme, ettei meiltä lähdetä nälkäisenä!”

Porrassalmenkadun ja Vilhonkadun kulmassa viime syyskuusta lähtien toiminut georgialainen ravintola Kutaisi on jo löytänyt tiensä georgialaisen ruoan ystävien sydämiin.

– Moni tulee meille sen takia, että tietää georgialaisesta ruoasta hatsapurit. Niitä meiltä toki löytyy montaa sorttia, mutta on meillä paljon muutakin, hymyilee Dai Inkinen Kutaisista.

Kutaisin omistaa ukrainalainen Myroslava ”Mira” Abbasova, joka asuu pääkaupunkiseudulla. Ravintolan käytännön pyörittämisestä vastaa Inkinen yhdessä kokin, tarjoilijoiden ja tiskaajan kanssa.

Mikä sitten on georgialaisen ruoan juttu ja vetovoima?

– Georgialaisissa ruoissa käytetään paljon erilaisia yrttejä ja erityisesti haudutetuissa pataruoissa on paljon eri mausteiden yhdistelmiä. Tomaatti, sipuli, valkosipuli, korianteri ja chili ovat georgialaisen keittiön keskeisiä aineksia, kuten myös pähkinät.

– Mutta se aivan erityinen asia on hiiligrilli. Se antaa oman, ainutlaatuisen makunsa erityisesti saslik-ruoille eri grillatuille varrasruoille, Inkinen luonnehtii.

Kutaisin suosituimpiin ruokiin lukeutuvat valkosipulinen kanapata shkmeruli sekä porsaanniskasta valmistettu ghoris mtsvadi.

– Suosittua on myös khashlama, joka on pitkään haudutettua naudanlihakeittoa, Inkinen sanoo.

Kutaisissa tehdään myös makkaroita omalla reseptillä.

Georgialainen ruoka perustuu usein lihaan, mutta kasvisvaihtoehtojakin löytyy.

– Meillä on vegaanisia annoksia ja erityinen kasvismenukin, joka valmistetaan neljälle hengelle. Lisäksi on kalaruokaa, Inkinen sanoo.

Kutaisi on saanut asiakkailta kiitosta isoista annoksistaan.

– Me haluamme, ettei meiltä lähdetä nälkäisenä. Annoksemme ovat kunnollisia, mutta ruokia voi toki tilata yhteisesti jaettaviksi koko porukalle ja maistella yhdessä, Inkinen sanoo.

Myös jälkiruoissa Kutaisi on omintakeinen. Tarjolla on itse tehtyjä sorbetteja ja hunaja- sekä mikadokakkua. Juomavalikoimassa on georgialaista olutta sekä viinejä ja brandya.

– Ja me teemme itse limonadeja, lisää Inkinen.

Asiakkaat ovat Inkisen mukaan löytäneet ravintolan kohtalaisen hyvin.

– Etenkin nyt, kun turistit ovat taas liikenteessä. Moni tuleekin meille tuosta kadun toiselta puolelta, viittaa Inkinen vastapäiseen hotelliin ja jatkaa, että Kutaisi tuntuu olevan monelle mikkeliläiselle vielä suhteellisen tuntematon nimi.

– Tervetuloa meille kokeilemaan georgialaisia makuja! Me neuvomme mielellämme annosten valinnassa ja kerromme, mitä annokset sisältävät, Inkinen lupaa.

Kutaisi toimii pelkästään iltaravintolana ja a la carte -perusteella. Lounasta ei Inkisen mukaan ole suunnitteilla ainakaan toistaiseksi.