23.11.

Jessica Kähärä palkittiin MiKV:n parhaana urheilijana

Jessica Kähärä kohosi ikäluokkansa kansainväliselle huippulle päättyneellä yleisurheilukaudella.

Jessica Kähärä, 17, palkittiin perjantai-iltana Mikkelin Kilpa-Veikkojen parhaana urheilijana ja oman ikäluokkansa parhaana.
Jessica saavutti Nuorten olympialaisissa korkeushypyssä pronssia. N17-EM kisoissa hän hyppäsi hopealle ja pronssille korkeus- ja pituushypyssä. Oman ikäluokan mestaruuksia kertyi ja pronssia korkeudessa Kalevan Kisoissa.

Parhaana miesurheilijana palkittiin Viljami Kaasalainen, naisurheilijana Eija Hartikainen, N22-sarjalaisena Mette Ukkonen, voimistelijana Eerika Pelkonen sekä aikuisurheilijoina Taru Häyrinen ja Petteri Soini.
Parhaat T ja P14/15-sarjan urheilijat: Heljä Halonen ja Veikko Korpikallio.
Vuoden urheilukoululaiset: Sonja Suutarinen ja Miro Vasara.
Valmentajapalkinnon sai Katja Kuusela, ohjaajapalkinnon Viivi Salonen ja toimitsijapalkinnon Maija Hokkanen.
Vuoden yhteistyökumppaniksi arvioitiin Mikkelin kaupungin liikuntapalvelut ja Veikkolaiseksi Jussi Rikkinen.

Sisulisäikäinen monipuolisuusurheilijat juoksumatkoilla ja hyppylajeissa:
T10 Veera Pöyry, T10 Saga Rasimus, T12 Sofia Kokko, T13 Aada Äikäs, T13 Lotta Häkkänen, T15 Ronja Mihailov, T15 Eevi Immonen, P9 Reko Ruuttu, P11 Ville Viitakoski, P12 Eetu Valtola.
Vuoden kehittyjät telinevoimistelussa: Sohvi Mäkelä, Olivia Lukkarinen, Emmi Manninen.
Nuoret kehittyvät kestävyysjuoksijat: Soini’s trophy, Veikko Korpikallio, Saaga Attenberg

Sisulisäikäiset 9-15 -vuotiaat A-luokan tuloksen saavuttaneet urheilijat:
T10 Veera Pöyry: 60 m, 60 m aidat, korkeus, pituus, 3-loikka, kuula, kiekko, keihäs, 3-ottelu
T10 Silja Valtola: 1000 m, 1000 m kävely
T11 Neela Ombati: 60 m, 1000 m, 3-ottelu
T12 Sofia Kokko: 60 m, 200 m, 60 m aidat, 200m aidat, korkeus, 4-ottelu
T12 Emma Korpikallio: 2000 m kävely
T13 Saaga Attenberg: 60 m, 200 m, 1000 m
T13 Aada Äikäs: 60 m aidat, 3-loikka
T13 Lotta Häkkänen: 3-loikka
T14 Aada Ombati: 300 m, 800 m
T14 Emmi Karjalainen: 80m aidat
T15 Heljä Halonen: 80m aj, 3-loikka, korkeus
T15 Eevi Immonen: 3-loikka
P10 Oskari Kokko: 60 m aidar, korkeus
P10 Juho Tonteri: 3-loikka
P11 Ville Viitakoski: 1000 m
P11 Leo Heimonen: 3-loikka
P12 Eetu Valtola: 1000 m
P13 Erik Unger: 1000 m
P14 Veikko Korpikallio: 800 m, 2000 m
P14 Vinski Malinen: 1500 m esteet

Antero Heikkinen

Kommentit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.